Tüketici Uyarısı

Türkiye – Eylül 2018

Bazı üyelerimizle, RCI üyelik bedellerinin kredi kartlarına geri yükleneceğini ve RCI’dan aradıklarını belirten bir takım kişiler tarafından iletişime geçildiği bilgisi elimize ulaştı.

Bu kişiler kurumsal logo ve kimliğimizi kullanarak üyelik ücretlerinin geri ödeneceği maksadıyla üyelerimizden kredi kartı ya da banka bilgilerini talep edebilirler. Bu kişilerin RCI ile hiçbir ilgileri yoktur. Üyelerimize bu kişilerle iletişime geçmemelerini önemle tavsiye ederiz.

Eğer RCI’dan olup olmadığına emin olmadığınız birileri tarafından sizinle iletişime geçilirse, bu kişilerin RCI’dan olup olmadığını RCI Çağrı Merkezi’ni arayarak teyit edebilirsiniz.

 

Üyelerimize Tavsiyemiz

Üyelerimizin bu sayfadaki diğer uyarılardan da hatırlayacağı üzere, dolandırıcı organizasyonlar sizi RCI'a bağlı olarak çalıştıklarına inandırarak kendi "hizmetlerini" satmak için hazırda beklemektedir. Birçok durumda bu "hizmetler" ya çok düşük kalitede olmakta ya da hiç sağlanmamaktadır.

Tipik olarak bu organizasyonlar telefonla arama veya istenmeyen e-postalar yoluyla hileli olarak RCI'da veya RCI adına çalıştıklarını iddia ederler. Sizinle RCI'dan veya RCI'la olan bir anlaşma kapsamında iletişim kurduğunu belirten bir kişiden bir çağrı veya e-posta alırsanız, başka herhangi bir işlem yapmadan önce, mutlaka RCI yoluyla yaptığınız son değişim tatilinin ayrıntılarını (örneğin nerede ve ne zaman olduğunu) doğrulatın. Sorunuza tatmin edici bir cevap verilmemesi sizi arayan organizasyonun sahte olduğuna işaret eder; bu durumda her türlü iletişimi derhal kesmenizi, hiçbir kişisel bilgiyi açıklamamanızı ve size sunulan hiçbir hizmeti satın almamanızı önemle tavsiye ederiz. Buna benzer bir çağrı veya e-posta almanız halinde lütfen bu durumu RCI'a bildirin, böylece biz de diğer üyelerimizi haberdar edebilir ve bu gibi faaliyetleri engellemek için elimizden geleni yaparız.

Aynı zamanda Mindtimeshare (www.mindtimeshare.com) ile iletişime geçmeyi değerlendirmenizi öneririz; Mindtimeshare, Devre Tatillerle ilgili dolandırıcılığa maruz kalan Avrupa'daki tüketicilerin çıkarlarını temsil eden bir Tüketici Birliğidir. Mindtimeshare çalışanları, sizin de onayınızla, sağladığınız bilgileri kullanarak konuyu derinlemesine araştırarak şüphe edilen sahtekârlık faaliyetinin ifşa edilmesi ve durdurulması için mümkün olan adımları atacaklardır.

 

Praetorian Legal

Yukarıdaki kuruluşun (bir hukuk firması değildir) bazı RCI Üyeleri ile irtibat kurmuş olabileceğine inanıyoruz. Bilhassa, Praetorian'ın üyelik iptallerine ilişkin olarak üyeler adına RCI'ya yazma görevini üstlendiğini de anlıyoruz.

Praetorian hizmetlerinden ücret almaktadır. Bununla birlikte vakaların büyük çoğunluğunda, üyelerin doğrudan RCI ile irtibat kurmaları halinde sorularının ve endişelerinin daha hızlı bir şekilde ve herhangi bir ücret ödemeden çözülebileceğini düşünüyoruz.

Bu nedenle, Praetorian'ın irtibata geçtiği üyelere herhangi bir ücret ödemeyi kabul etmemelerini ve bunun yerine RCI ile irtibat kurmalarını öneriyoruz.

 

Club Class/ ITRA/ RCI Action Group

ITRA'nın RCI Europe'a karşı yasal işlem başlattığını iddia ettiğinin ve üyeleri de bu faaliyete katılmak için çeşitli yöntemlerle, aldığımız bilgilere göre son olarak "RCI Action Group" adlı bir kuruluş yoluyla ikna etmeye çalıştığının farkındayız. Bazı üyeler ve eski üyeler tarafından, Londra'daki Yüksek Mahkemede RCI Europe'a karşı yasal işlem başlatıldığını teyit edebiliriz. Dava, 4 emsal hak talebiyle ilerledi. RCI hak taleplerine kati bir şekilde itiraz etti ve 20 Ekim 2016 tarihli bir kararla Yüksek Mahkeme, tüm hak taleplerinde RCI lehine karar verdi.

 

www.timesharecompensation.co.uk (Ocak 2017)

Yukarıdaki hak talebi web sitesi/işletmesinin, bir hukuk firması olmadığı halde müşterilere hak talebi ve tazminat hizmetleri sunduğunun farkındayız. Bilhassa, yukarıda belirtilen ve "RCI Action Group" tarafından RCI'ya karşı ileri sürülen hak taleplerinin web sitesinde bir açıklaması olduğunu belirtmek isteriz. Bu açıklama son derece yanıltıcıdır ve kesinlikle doğru olmayan ifadeler içermektedir. Bilhassa, mahkemenin RCI lehine karar verdiğini, ileri sürülen tüm hak taleplerini reddettiğini ve hak talebinde bulunan şahısların RCI'nın masraflarını ödemesi kararını aldığını vurgulamak isteriz. Üyelerimize bu işletmeyle çalışmamalarını öneriyoruz.

 

sellmytimeshare.tv
Monster Rewards SL

RCI'nın sellmytimeshare.tv veya Monster Rewards SL ile hiçbir ilişkisi olmadığını lütfen unutmayın. sellmytimeshare.tv veya Monster Rewards SL tarafından sunulan herhangi bir ürün veya hizmeti onaylamıyoruz. Ayrıca, sellmytimeshare.tv adresinde RCI hakkında yapılan herhangi bir gönderme yetkimiz olmadan yapılmıştır.

28 Kasım 2017'de, Monster Travel ve SellMyTimeshare.tv ile ilişkili vakaları inceleyen polis memurları arama emirleri çıkardı, çeşitli konumlarda arama yaptı ve birden fazla kişiyi tutukladı. Soruşturma devam etmektedir.

Bu konulara veya söz konusu işletmelere ilişkin endişeleri olan müşterilerimize Action Fraud aracılığıyla online olarak http://actionfraud.police.uk üzerinden veya 0300 123 2040 numaralı hattı arayarak derhal şikayette bulunmalarını öneririz.

 

EZE Group

17 Kasım Cuma günü EZE Europe Ltd, Dominic O'Reilly (EZE Group'un CEO'su) ve kızı Stephanie O'Reilly (EZE Europe Ltd'nin yöneticilerinden biri), Birmingham Sulh Ceza Mahkemesine çıktı. 2008 tarihli Haksız Ticaret Düzenlemelerinden Tüketiciyi Koruma yasası altında hepsi suçunu kabul etti. Söz konusu suçlar; devre tatil sahiplerine "Tatil Kredileri", "Konsiyerj Hizmetleri", bir "tatil ve yaşam stili" ürünü ve sözde yasal yardım satışı hakkında yapılan yanlış beyanlarla ilişkiliydi.  Tatil Kredisi konusu daha önce de Birleşik Krallık makamlarının resmi uyarılarına konu olmuştu.